Ana Sayfa Pratik Bilgiler Asgari ücret belli oldu mu? 2021 yılı asgari ücreti sonucu

Asgari ücret belli oldu mu? 2021 yılı asgari ücreti sonucu

Asgari ücret belli oldu mu? Asgari ücret son toplantısı ne zaman ve sonucu 2021 yılı asgari ücreti belirlendi mi? Asgari ücret ne kadar olacak? Bu yazımda bu sorunları ve asgari ücret hakkında tüm merak edilenleri biraz eleştirilerimi de sizlerle paylaşacağım.

Asgari ücret belli oldu mu? 2021 Yılı Asgari Ücret belirleme komisyonu son toplantısını bugün 26 Aralık 2020 tarihi itibariyle yapıyor. Yedi milyon asgari ücretli çalışanı doğrudan etkileyecek olan bu ücretin belirlenmesinde işçi ve işveren temsilcileri ile hükümet tarafı bir masada ücreti belirlemeye çalışıyorlar. Ancak ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sorunlar ve enflasyon oranları durumu çok zor bile hale getiriyor.

asgari ücret zammı ne kadar

Peki 2020 net Asgari ücreti ne kadar?

2020 yılı itibariyle mevcut çalışan bekar bir kişinin eline aylık olarak geçen asgari ücret bedeli net 2324,70 TL olarak uygulanmaktadır. Bu tutar covid 19 salgınının vurduğu ve döviz artışının olduğu yılda işçilere yetmiyor. Yetmeyi bırakalım ay sonunu getiremeyen asgari ücretli aileler ekonomik bunalım ve aile içi sorunlarla mücadele ediyor. Örneğin bir ailenin kira, faturalar, yeme içme ve gıda maliyetleri 4000 – 5000 TL leri geçiyor. Vatandaş geçen her gün biraz daha borçlanıyor. Birçok vatandaşın banka kredilerine borcu var kredi kartı borçları var. Bu yüzden 2021 yılı asgari ücreti bir kez daha beklentilerin yüksek tutulmasına neden oluyor.

Asgari Ücret Açıklandı mı?

Yapılan son açıklamalara göre 28.12.2020 Pazartesi günü asgari ücret komisyonunun kararını Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklaması bekleniyor. Bu açıklamada tabi ki tarafların talepleri de şöyle bir bakalım TÜİK en son açıklaması ile önerdiği rakamı 2 bin 792.10 lira olarak belirledi. Ancak Sendika temsilcileri 2021 yılı asgari ücretini 3000 TL altında kabul edilmeyeceğini dile getirdiler. Öte yandan Muhalefet Partileri ise 3100 TL ve üstü rakamları açıkladılar. Tabi yorum katmam gerekirse hepsi çok az rakamlar olarak göze çarpıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Asgari ücret zammı açıklaması geldi

Öte yandan taraflar uzlaşmaya çalışırken bir açıklamada Cumhurbaşkanımızdan geldi. Cumhurbaşkanımız yapılan görüşmelere dikkat çekerek “Bu görüşmelerden sonra durum bizim önümüze gelecek ondan sonra adımları birlikte atacağız, temennimiz odur ki isabetli bir karar çıkar ve yola devam ederiz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Oranına Göre Asgari Ücret Kaç TL olacak

Çok fazla ekonomiden anlamayan bir vatandaş olarak bizim ekonomimizin mutfağa bağlı olduğunu çok iyi biliyorum. Asgari iki çocuklu bir ailenin aylık mutfak masrafı ne yazık ki geçen yıl 1000 TL iken bu sene 1500 TL ye çıktı. Buda gösteriyor ki vatandaşın enflasyonu en az %50 olmalıdır. Yani asgari ücretin en az 3456 TL olması gerekiyor. Ancak buna rağmen Bu yıl TÜİK yaptığı açıklamalarda belirlenen enflasyon oranının %12 ile %15 arasında gerçekleştiğini iddia ediyor. Bunu da gıda giyim değil farklı ürünlere listeye ekleyerek gerçekleştiriyor. Halbuki Enflasyon temel gıdalar ile ölçülmelidir.

işçiler

Asgari ücret Gündeminde Sendikalar Çok Etkisizler

Değinmeden geçemeyeceğim bir konu ise sendikalar konusudur. Ne yazık ki işçiliğin zor durumda olduğu bu dönemde işçinin hakkını en çok savunması gereken sendikalar masada hiçbir etki gösteremiyorlar yada kanunlar tarafından etkisiz hale getirilmiş durumdalar. Bu durumda asgari ücretin 2800 TL yi geçmesi hayal kurmanın ötesine gitmiyor. Korkutan bir durum ise asgari ücret ile çalışanların sayısının artması oldu. Buna birde bedava dan biraz pahalı iş yapan mülteciler eklenince işçinin hakkı her gün biraz daha eriyor. Vergi yükünü de unutmamak lazım.

Asgari Ücret Belli Oldu mu sorusunun cevabı ise 2021 yılı asgari ücret zammı henüz belli olmadı. Ne kadar zam yapılırsa yapılsın. 2021 yılı tüm çalışanlar için çok zor geçeceğe benziyor.

Yazımın devamında Diğer ülkelerde Asgari ücret ne kadar sorusuna cevap alacağız. Örneğin Almanya’da asgari ücret ne kadar, Hollanda’da asgari ücret ne kadar? Bulgaristan vb ülkeleri araştırıp enflasyon oranları ile bildireceğim.

2021 Yılı Asgari Ücret Belli oldu.

Yazımın başında belirttiğim gibi 2021 yılı asgari ücreti de tahminlerimin altında kaldı. Aslında yüzde olarak bakıldığında iyi bir rakam olduğunu söyleyebilirim. Ancak düşük maaş olunca yüzde kaç olursa olsun pek bir önemi kalmıyor. 2021 yılı asgari ücreti 2825,90 Lira olarak açıklandı.  Ayrıca2021 yılı asgari geçim indirimi tutarlarına da zam geldi.

İşte 2021 Yılı agi tablosu

Bekar 268,31TL

Evli eşi çalışmayan 321,98 TL

Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu 362,22 TL

Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu 402,47 TL

Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu 456,13 TL

Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu 456,13 TL

Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 456,13 TL

Evli eşi çalışan 268,31 TL

Evli eşi çalışan 1 çocuklu 308,55 TL

Evli eşi çalışan 2 çocuklu 348,80 TL

Evli eşi çalışan 3 çocuklu 402,47 TL

Evli eşi çalışan 4 çocuklu 429,30 TL

Evli eşi çalışan 5 çocuklu 456,12 TL

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunlar Popüler

Son Yorumlar