Ana Sayfa Kimdir Engin Nurşani Kimdir? neden öldü? Hayatı ve Şarkıları

Engin Nurşani Kimdir? neden öldü? Hayatı ve Şarkıları

Engin Nurşani Kimdir? neden öldü? Hayatı, Nereli, Şarkıları gibi merak ettiğiniz tüm soruları bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hayatı

Engin Nurşani asıl adı Engin Ayhan 9 Ocak 1984 yılında Almanya’nın Krefeld kasabasında dünyaya gelmiştir. Babası Gaziantepli olan Ozan Aşık Nurşani’dir. Annesi ise Angelika isimli bir Alman’dır. Yanlış duymadınız bu ozanımızın annesi bir Alman’dır. Engin Nurşani’nin türkülere olan düşkünlüğü ve yeteneği babası vesilesiyle olmuştur. Babası Ozan Aşık Ali Nurşani’dir.

Aile Yaşamı

Dilek Nurşani ile Evli Olan Engin’in bu evliliklerinden Ali isimli bir oğlu vardır. Hayatının dönüm noktalarından ilkini 2008 yılında bir arkadaşı ile bir açılış dönüşünde Kahramanmaraş Püren Tüneli girişinde aşırı hızdan kaynaklı çok ciddi bir kaza geçirdi. Kazada ağır yaralanan Engin Nurşani günlerce yoğun bakımda tedavi gördü.

Müzik Yaşamı

Engin Nurşani 6 yaşında saz çalmaya başlamıştır. Babası ile birçok konsere giderek saz çalmayı üst düzey şekilde öğrenmiştir. Bu sayede daha küçük yaşlarda ne kadar yetenekli olduğunu göstermiştir. 10 yaşından sonra babası ile gittiği konserlerde artık ufak ufak sahneye çıkmaya başladı. İzleyenlerin takdirini topladı. Özellikle Anadolu’dan çıkan ozanlarımıza göre sarı saçlı ve tenli olması izleyicilere çok etkileyici geliyordu.

Bu şekilde konserlere katılan Engin Nurşani 17 yaşına geldiğinde ilk albümünü çıkardı. Babası bu duruma karşı çıktı. Çıkmasının nedeni ise kendisinin yaptığı bu işten 45 yıllık müzik hayatında bir karşılık almamasıydı. Ancak Engin Nurşani İstanbula babasından habersiz geldi. İlk albümünü bu şekilde çıkardı.

Her fırsatta babasının kendisini Türk Halk Müziği hayranı yaptığını belirten Nurşani bu durumla yıllarca gurur duydu.

Sırasıyla; Adına Bir Çizik Çektim, Mutlu musun?, Sen Nefsine Köle Oldun, Üç Ozan Üç Oğul, Gözün Aydın, Kolay mı Sandın albümlerini çıkardı.

Hastalığı

Bu Güzel gidiş 2019 yılına kadar sürdü. Ne yazık ki 2019 yılında yakalandığı Gırtlak kanseri ile müzik piyasasına bir süre ara vermek zorunda kaldı. Çok zorlu bir süreç yaşayan kilo veren ağır bir hastalık yaşayan Nurşani’nin hastalığı döneminde babası ile de büyük sorunlar yaşamıştır.

Özellikle kanser olduğu dönemde adına yardım kampanyası düzenlenen Engin Nurşani’nin tüm hastane masrafları sağlık bakanlığı tarafından karşılanmıştır. Ancak o dönemde toplanan yardım paralarının tarafına ulaşmadığını söyleyen sanatçı babasını ağır bir dille suçlamıştır. Bu konu Ana Haber Bültenlerinde haber olmuştur. İşte o haber;

Bu haber sonrasında babasını suçlayan sanatçı zorluklarla mücadele etmeye devam etti.

Ayrıca bir dönem Engin Nurşani içki masasında yaptığı yorumlar ile bazı kesimlerin tepkisini toplamıştır. Alkolü bir türlü bırakamayan ve sık alkol kullanan sanatçı hastalığının ağırlaşması sonrası hastanede tedavi altına alındı.

Engin Nurşani Neden Öldü?

Acıbadem Altunizade Hastanesinde tedavisi süren ve yaklaşık bir buçuk yıldır Gırtlak kanseri ile mücadele eden sanatçıdan geçtiğimiz gün ne yazık ki kötü haber geldi. Hastalığı ile ilgili açıklama yapan Acıbadem Altunizade Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu “Yaklaşık bir buçuk yıl önce yakalandığı nazofarenks (gırtlak) kanseriyle mücadele eden Engin Nurşani’nin tedavisine yatan hasta servisimizde devam ediliyordu. Maalesef ki bugün saat 07.00’de hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevdiklerine sabır diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bende Ozanımıza severek dinlediğimiz Engin Nurşani’ye Allahtan Rahmet Kederli ailesine başsağlığı dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunlar Popüler

Son Yorumlar